Тарас Петрович Чекурда: «Дельфінотерапія як спосіб соціальної адаптації дітей»

Дельфінотерапія - популярний напрям нетрадиційного лікування захворювань нервової системи у дітей. Її цілющий ефект вразив багатьох фахівців і лікарів. У цій статті ми розповімо, чи працює дельфінотерапія як метод медико-психологічної реабілітації та соціальної адаптації дітей, у яких є порушення в розвитку. А ще дізнаємося, як на практиці застосовують такий метод: Тарас Петрович Чекурда поділиться цим багаторічним досвідом http://chekurda.com/pro-sebe/. Близько 40 років тому вчені прийшли до висновку, що дельфіни хороші цілителі. Такий висновок зробив англійський морський біолог Д.Натансон. Він провів ряд експериментів і прийшов до певних висновків. Діти з синдромом Дауна, які регулярно грають з дельфінами, прогресують в загальному та інтелектуальному розвитку в 4 рази краще, ніж ті діти з таким же захворюванням, які не мали такого контакту. Так в 1994 році було офіційно визнано дельфінотерапію - напрямок нетрадиційної медицини.

Як діє дельфінотерапія?

Принцип дельфінотерапії досить простий. Найчастіше він будується на спілкуванні дитини з дельфіном в довільній ігровій формі, під наглядом фахівців і, в деяких випадках, батьків. Фахівці-дельфінотерапевт роблять все можливе, щоб дитині було комфортно і весело грати з дельфінами і при цьому лікуватися. Методика нетрадиційного лікування дельфінотерапією, як правило, ділиться на 2 основні етапи:

  • безпосередній контакт малюка з твариною;
  • спілкування з фахівцем (психологом, психотерапевтом або лікарем іншого напрямку) на тлі спілкування з дельфіном - тобто медична корекція.
Під час плавання дитини з дельфіном відбувається не тільки тактильний, а й емоційно-психологічний контакт з твариною. Важливу роль тут відіграє унікальна здатність дельфінів змінювати свою поведінку залежно від психоемоційного стану маленького пацієнта. Соціальна адаптація полягає в тому, що дитина може погладити, приголубити дельфіна і отримати почуття впевненості в тому, що тварина його прийме і не відкине. Дельфіни дуже доброзичливі, тому спілкування з цими ссавцями викликає у дитини посмішку, він «розкривається» і охоче спілкується.

Так що дітям варто дати шанс отримати такі емоції, які потім позитивно позначаються на їх стані. Так Чекурда Тарас Петрович сприяє такій соціальній адаптації і максимально вітає подібні програми, трохи докладніше про неї нижче в статті.
Відомий факт: дельфіни мають здатність дарувати любов, а також стимулюють потребу надавати допомогу і захист. Лікарі помітили дивну метаморфозу: діти з гіперактивністю, які не здатні здійснювати звичайні дії через занадто високого рівня тривоги, при контакті з дельфінами заспокоюються і починають нормально взаємодіяти з іншими людьми.

Медичне обгрунтування дельфінотерапії

За словами науковців фахівців, ультразвук, видаваний дельфінами, позитивно впливає на організм. Так поліпшується циркуляція рідини, прибираються застійні зони, зменшується біль, поліпшується міжклітинний обмін. Така взаємодія відбувається на клітинному рівні. Контакт з дельфіном робить позитивний вплив в лікуванні різних захворювань. Серед них аутизм, синдром, Дауна, розлади пам'яті, мови або слуху.

Гіперактивні діти після таких сеансів стають спокійнішими, у них поліпшується концентрація, а також вчаться спілкуватися з оточуючими, що сприяє їх соціальній адаптації. Вже давно по всьому світу фіксували успішні результати по реабілітації дітей, які мали контакт з дельфінами.

"Дельфіни дуже схожі на дітей. У цих ссавців ігрове поведінка дуже розвинене, тому вони легко включаються в гру, ловлять м'яч, кільце, дають себе гладити. Це використовується в дельфінотерапії ", - розповідає дельфінотерапевт Богдан Поповський.

Таким чином, дельфінотерапія дозволяє працювати з найскладнішими проявами дитячих захворювань і отримувати при цьому максимально позитивні результати. Спілкування з дельфінами допомагає дітям стати добрішими, чуйними, чуйними і спокійними, а також добре стимулює процес розвитку особистості дитини.

В Україні бажаючих стає більше, скептиків - менше

Незважаючи на те, що про ефекті дельфінотерапії відомо давно, офіційній медицині складно прийняти той факт, що лікувальний ефект роблять не медикаменти і апарати, а тварини. Однак практика довела: позитивний ефект від дельфінотерапії є завжди, а скептиків стає все менше і менше.

На сьогоднішній день є багато дельфінаріїв в Україні, які пропонують свої послуги в цьому напрямку. Спільно з психологами, реабілітологами, дельфінотерапевт і ветеринарами були розроблені спеціальні комплексні програми, спрямовані на боротьбу з різними недугами у дітей. Один із співвласників мережі дельфінаріїв "Оскар" Чекурда Тарас Петрович вважає, що все живе, в тому числі і морська природа - це добре для наших дітей, саме тому він всіляко сприяє їх соціальній адаптації, регулярно запрошуючи хлопців на сезонні уявлення з дельфінами та іншими морськими тваринами в дельфінарій "Оскар".

висновки

Як правило, діти з особливостями розвитку більш чуттєво реагують на навколишнє середовище і людей, тому вимагають спеціального підходу. Дельфінотерапія як нетрадиційний метод лікування відмінно допомагає дітям розвинути мовні і психомоторні функції, зменшити невротичні і вегето-судинні реакції, зняти хронічний біль і розвинути соціальні навички. Думки фахівців щодо ефективності дельфінотерапії різняться, але одне відомо напевно: емоції, які дарує дітям дельфін, дійсно щирі і справжні.